INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Albrecht Giese      Schreck, Valentin (1527-1602) - Respvblica sive Gratvlatio in felicem e Polonia reditvm [...] - Gdańsk 1571 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: SD XVI.Qu.6448 adl. - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - rubrykacja iPSB.

Albrecht Giese  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Giese Albrecht (1524–1580), kupiec gdański, syn Hermana i Katarzyny z Feldstedte’ów. Ur. w Gdańsku 10 II, kształcił się na uniwersytetach w Gryfii (Greifswald), Wittenberdze i Heidelbergu. Po dłuższych podróżach zagranicznych wrócił do Gdańska, gdzie został wybrany ławnikiem w r. 1557, a następnie rajcą w r. 1564. Ponadto piastował godność członka Miejskiej Rady Wojennej, przyczynił się też wybitnie do rozwoju gdańskiego Gimnazjum Akademickiego. W życiu politycznym miasta odgrywał wybitną rolę, biorąc udział jako przedstawiciel miasta w układach dotyczących spraw morskich z Danią w l. 1565–8. Oskarżony jako jeden z czterech głównych sprawców opozycji Gdańska wobec wysłanej do miasta w r. 1568 komisji królewskiej, wezwany został do Lublina w r. 1569. Aresztowany w Warszawie, skazany mocą wyroku sejmowego, został G. po około dwuletnim pobycie w więzieniu w Sandomierzu zwolniony i powrócił do Gdańska, gdzie został w r. 1578 mianowany królewskim burgrabią. Reprezentował też Gdańsk na zjazdach hanzeatyckich w Lubece w r. 1576 i 1579. Ożeniony z Barbarą Niederhoff (1548). G. zmarł w Gdańsku 1 VIII 1580, powszechnie szanowany w rodzinnym mieście jako wybitny przedstawiciel gdańskiego patrycjatu. Dawniejszy pogląd gdańskiej historiografii niemieckiej (Löschin) o propolskim nastawieniu G-go został zakwestionowany przez nowszych historyków niemieckich Gdańska.

 

Simson P., Danziger Inventar 1531–91, München-Leipzig 1913; Simson P., Geschichte der Stadt Danzig, Danzig 1918 s. 217–8, 234, II; Freytag H., Die Beziehungen Danzigs zu Wittenberg in der Zeit der Reformation (Zeitschr. d. Westpr. Geschichtsvereins 38), Danzig 1898; Czołowski A., Marynarka w Polsce, Lw., W., Kr. 1922; Giese A., Die Danziger Patrizierfamilie Giese (Danziger familiengeschichtliche Beiträge, II 111–21), Danzig 1934.

Marian Pelczar

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.